SZKŁA DO LUSTEREK

SZKŁO PŁASKIE

Szkło płaskie to najprostszy i najtańszy rodzaj szkła. Główną cechą takiego zwierciadła jest to, że obraz w nim widoczny jest obrazem rzeczywistym. Szkło płaskie nie przybliża ani nie oddala czyli obiekt, który obserwujemy w tego rodzaju zwierciadle znajduje się w takiej odległości od nas jak widzimy. Niestety powoduje to znaczne ograniczenie pola widzenia gdyż w lusterku wykonanym ze szkła płaskiego obszar widoczny za samochodem jest dużo mniejszy w porównaniu do innych rodzai zwierciadeł. W nowszych modelach aut nie stosuje się juz oryginalnie tych szkieł. Możemy je spotkać w starszych samochodach lub ewentualnie w dużych lusterkach. Dedykowane są kierowcom, którzy z pewnych względów preferują takie zwierciadła, są do nich przyzwyczajeni i dokonują tego wyboru świadomie. Wszelkie zmiany szkieł w lusterkach, z płaskich na asferyczne lub odwrotnie, mogą początkowo powodować niedogodności w czasie jazdy.

 

SZKŁO SFERYCZNE

Szkło sferyczne to szkło panoramiczne, wypukłe. W odróżnieniu od szkła płaskiego, które opisaliśmy powyżej obraz widoczny w lusterku z wkładem ze szkła sferycznego jest obrazem pomniejszonym nie rzeczywistym. W związku z tym, trudniej jest nam ocenić faktyczną odległość miedzy nami a innym pojazdem czy obiektem, gdyż dystans ten wydaje się być nieco większy niż w rzeczywistości. Ważnym aspektem jest jednak fakt, że pole widzenia w tego rodzaju zwierciadle jest znacznie większe od pola widzenia w szkłach płaskich, co podnosi bezpieczeństwo na drodze. Szkła sferyczne są jednoczśnie najpopularniejsze i najczęściej stosowane w nowszych modelach samochodów.

 

SZKŁO ASFERYCZNE

Szkło asferyczne podobnie jak szkło sferyczne to rodzaj zwierciadła wypukłego. Szkło asferyczne posiada te same plusy i minusy co szkło sferyczne, wyróżnia się jednak tym, że jego zewnętrzny kraniec, fragment, który jest oddzielony pionową kreską, został nieco zakrzywiony na zewnątrz. Wydzielona część lusterka jeszcze bardziej poszerza pole widzenia i co najważniejsze przyczynia się do likwidacji tzw. martwego punktu. Ten rodzaj ulepszenia ma duże znaczenie dla poprawy bezpieczeństwa, w szczególności przy takich manewrach jak, np. zmiana pasa ruchu. Najczęściej zaleca się montaż tego typu szkła w lusterkach od strony kierowcy.

Wszystkie prawa zastrzeżone © 2020 - 2023 Lusterka.pl
Projekt i wykonanie: strony internetowe